strona główna mapa serwisu


Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki (dowiedz się więcej).


lublin.eu kulturagospodarkaniepelnosprawnifunduszengosportWieści z ratusza

Festiwal Bożego Narodzenia 2013
03-12-2013
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Przeor klasztoru oo. Dominikanów Grzegorz Kluz już dziś zapraszają na Wigilię Starego Miasta, wspólne kolędowanie w szopce oraz dekorowanie choinek.Festiwal Bożego Narodzenia w Lublinie odbędzie się w dniach od 18 grudnia 2013 r. do 6 stycznia 2014 r. Już po raz trzeci Ojcowie Dominikanie i Gmina Lublin połączyli inicjatywy skupione wokół Świąt Bożego Narodzenia.

Podobnie jak w roku ubiegłym, Szopka Bożonarodzeniowa zostanie usytuowana przy Bazylice Ojców Dominikanów, na końcu ulicy Złotej. W czasie Festiwalu stanie się ona miejscem świątecznych występów artystycznych, będzie rozbrzmiewała muzyką i wspólnym kolędowaniem.

Ojcowie Dominikanie zgromadzą mieszkańców Lublina wokół stołu wigilijnego na wspólnej, już czternastej Wigilii Starego Miasta, która odbędzie się 22 grudnia. Na Starym Mieście zostanie ustawiony stół z potrawami wigilijnymi. Wspólne świętowanie będzie poprzedzone uroczystą Mszą Świętą w Bazylice oo. Dominikanów pod przewodnictwem biskupa Mieczysława Cisło (godz. 16:00). Tego dnia nie zabraknie tradycyjnego, wspólnego ubierania choinek ozdobami świątecznymi wykonanymi przez dzieci podczas warsztatów Aniołkowo prowadzonych przez pedagogów z PSPiA Klanza, bożonarodzeniowego korowodu wokół Trybunału, czy składania życzeń i łamania się opłatkiem przy Szopce. W trakcie wieczerzy, zgodnie z tradycją tego dnia, „Mikołaje” wręczą prezenty najmłodszym uczestnikom Wigilii, co stało się już piękną tradycją tego dnia.
Nie zabraknie bożonarodzeniowej iluminacji, pachnących świerków i szczególnej, świątecznej atmosfery.

Dodatkowo, w dniach 21 grudnia - 6 stycznia 2014 r. w godz. 10:00-18:00 w krużgankach Klasztoru OO. Dominikanów możliwe będzie zwiedzanie Miasteczka Betlejem, wykonanego przez dzieci w ramach warsztatów Aniołkowo.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do włączenia się w przygotowanie Wigilii Starego Miasta poprzez przekazanie darów dla najmłodszych. Ojcowie Dominikanie, jak co roku przygotują kilkaset paczek z prezentami dla dzieci.


FESTIWAL BOŻEGO NARODZENIA 2013
XIV WIGILIA STAREGO MIASTA
Ramowy program
18-20 grudnia:

godz. 9.30 - 11.50 - ANIOŁKOWO
- PSPiA Klanza i Dominikanie (klasztor dominikanów)

każdego dnia:

  • 4 grupy - warsztaty z wykonania Aniołków + spotkanie na temat zwyczajów świątecznych innych kultur
  • 4 grupy - warsztaty z budowania Betlejem + spotkanie na temat. zwyczajów świątecznych innych kultur
  • ubieranie choinek ozdobami przyniesionymi przez dzieci

godz. 10.00-13.00 – KOLĘDOWANIE W SZOPCE
godz. 10.00-12.00 – kolędowanie dla grup „Aniołkowo”
godz. 12.00-13.00 – kolędowanie dla dzieci i młodzieży

ANIOŁKOWO 2013 – to zajęcia warsztatowe dla 5 i 6-latków. W ciągu trzech dni zaplanowano „Aniołkowo” dla około 800 dzieci (24 grup przedszkolnych po ok. 35 dzieci).
Każda grupa w ciągu ok. 80 minut zabawy i nauki będzie miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu, na którym pozna zwyczaje świąteczne (bożonarodzeniowe) innych kultur oraz w warsztatach (do wyboru) z wykonania Aniołków lub z budowania Betlejem.

Aniołki będą wykonywane z piórek, papieru, brokatu, włóczki, origami, kirigami itp. Zrobionymi aniołkami dzieci będą mogły udekorować krużganki klasztoru lub choinki wokół szopki albo zabrać na pamiątkę do domu.

W ciągu 3 dni warsztatów na krużgankach powstanie miasteczko Betlejem. Każda z 24 grup wybuduje swoją uliczkę. Betlejem będzie budowane z elementów białych, srebrnych i granatowych. Do budowy posłużą różnej wielkości pudełka, rurki, ścinki materiału, papier i inne. Po zakończeniu budowy miasteczko zostanie podświetlone białymi światełkami.

21 grudnia

15.00 – 20.00 – Prezentacja prac z Konkursu na fotoreportaż lub film „Śladami dominikanów” oraz rozstrzygnięcie konkursu (sala Unii Lubelskiej)
Organizatorzy: Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie oraz Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskie im. św. Dominika Guzmana

19.00 – „Koncert Bożonarodzeniowy” - Męski Zespół Wokalny Kairos i Finał Warsztatów Borysa Somerschafa
– wstęp wolny (bazylika)
W programie: pieśni z różnych krajów i epok, wykonawcy: Męski Zespól Wokalny Kairos i Goście

21 grudnia - 6 stycznia

10.00-18.00 – Miasteczko Betlejem
– możliwość obejrzenia „Miasteczka Betlejem” wykonanego przez dzieci w ramach warsztatów „Aniołkowo” (krużganki klasztoru)

22 grudnia - Wigilia Starego Miasta – dla wszystkich mieszkańców Lublina i gości

9.00 - 16.00 - Kiermasz Dominikański (przed bazyliką)
11.30, 13.00 – Aukcja prac konkursowych „Klasztor w sercu Miasta 2013” (krużganki)
16.00 - Msza Święta pod przewodnictwem bpa Mieczysława Cisło (bazylika)
17.00 - Korowód Bożonarodzeniowy (wokół Trybunału)
17.30 - Życzenia i opłatek (przy Szopce)
17.45 - Wieczerza wigilijna, Mikołaj rozdaje prezenty, Kolędowanie w Szopce

Więcej informacji o Festiwalu Bożego Narodzenia i kolędowaniu w Szopce: www.lublin.dominikanie.pl
KP/BP
Designed by DUOGRAPH © 2007   CMS mPortal 2.10 © COIG-SOFTWARE sp. z o.o.